محققان ، مسیریابی پهباد در جنگل را بدون نیاز به سیستم GPS میسر کردند
1396-05-15
محققان ، مسیریابی پهباد در جنگل را بدون نیاز به سیستم GPS میسر کردند

شرکت "انویدیا" که در زمینه تولید پردازنده‌های گرافیکی فعالیت می‌کند سامانه پهپادی راه‌اندازی کرده که بدون داشتن GPS می‌تواند مسیریابی کرده و گم نشود.

به گزارش "ستاد توسعه فناوری هوایی و هوانوردی"، محققان شرکت "انویدیا"(Nvidia) موفق به طراحی یک سامانه برای پهپادها شدند که در مکان‌هایی که امکان استفاده از GPS وجود ندارد با استفاده از پردازش تصویری و یادگیری ماشین اقدام به مسیریابی می‌کند.
محققان این شرکت به جای ساخت یک پهپاد جدید از یک پهپاد آماده استفاده کردند و ماژول هوشمند موسوم به "جتسون تی‌ ایکس ١" ( Jetson TX١) را به همراه دو دوربین به آن اضافه کردند تا سامانه تکمیل شود.

در حال حاضر این پهپاد در حال گذراندن مراحل آزمایشی است و پس از دریافت تاییدهای نهایی می‌تواند برای عملیات‌های امداد و نجات در شرایط محیطی صعب‌العبور مورد استفاده قرار بگیرد.

این پهپاد که می‌تواند در ارتفاع‌های پایین نیز پرواز کند در مناطقی که پوشش GPS کافی نباشد با استفاده از سامانه هوشمند و دوربین خود مسیر را پیدا می‌کند و همچنین می‌تواند برای شناسایی کابل‌های آسیب‌دیده زیر آب نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

 



این پهپاد قابلیت شناسایی موانع و تغییر مسیر برای جلوگیری از برخورد را دارد و می‌تواند اهداف مشخصی را با ردیابی سیگنال آنها دنبال کند.

مکان‌هایی مانند تونل‌ها، دره‌ها، فضای میان ساختمان‌های بلند و مهمتر از همه، جنگل‌های انبوه و کوهستان‌ها مواردی هستند که این پهپاد می‌تواند در آنها خدمات ارائه دهد.

مطمئنا مسیریابی در جنگل برای این سامانه هوشمند مشکل‌تر است چرا که در بسیاری از موارد مناظر و نقاط مختلف در جنگل به هم شبیه هستند.

در حال حاضر این پهپاد در جنگل‌های سوئیس و کوهستان آلپ مورد ارزیابی قرار گرفته است و سازندگان، نتایج را بسیار امیدوارکننده و مثبت اعلام کرده‌اند.